понедельник, 25 апреля 2016 г.

Zielone sztachety albo jak kto woli żywopłot

Żywe ogrodzenie alias żywoplot


Płoty roślinne na ogól spełniają funkcje ogrodzenia, natomiast nierzadko służą i za ozdobę. Przeważnie takie sztacheta PCV sadzi się w nasłonecznionych miejscach, w których prędko rosną oraz silnie gęstnieją. Bez liku powabu maja tez takie żywe ogrodzenia, jakie prowadza poprzez cieniste katy ogrodu. Ciemna zieleń liści wraz z przejrzysta gdzieniegdzie plątanina witek ewentualnie kwiatami konstruują przyciągające spojrzenie obrazki, zaś ożywcza wilgoć, bijąca od zagłębionej w mroku ziemi , powoduje że nawet mały spacer nieopodal takiego płotu wycisza oraz uspokaja.


Projektując ogrodzenie Poznań z żywopłotu, trzeba uwzględnić role takiego parkanu, warunki jakie przeważają w ogrodzie, również nasze preferencje i czas jaki możemy poświecić na jego pielęgnacje.Żywopłoty o prostym pokroju samodzielnie rosną, nierzadko tez ekspansywnie kwitną, tymczasem chcą tez mnóstwo przestrzeni. Geometryczne względnie fantazyjnie profilowane zielone sztacheta plastykowe zdołają być bardzo smukłe, choć należny je cyklicznie zmniejszać i właściwie nie kwitną. Nie bez wpływu są także koszty zakupu roślin na plot.Jest zatem nad czym się zastanawiać, bowiem takie plot aranżuje się na lata, czasami nawet na pokolenia.


Przeważnie zadowalający jest żywy parkan o wielkości 1,5m. Na takie ogrodzenie w zacienionym miejscu nadaje się ligustr pospolity, nadzwyczaj popularny w naszym kraju na żywopłoty modelowane. Ma on sporo walorów:
•ma mało wymagań,
•odpowiednio znosi czas mniejszych opadów,
•w mgnieniu oka wzrasta,
•cyklicznie podcinany estetycznie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w regionach o łagodnym klimacie, np. nad morzem, nie zrzuca na zimę liści, natomiast nawet jeśli je zgubi, to i tak gąszcz jego gałązek układa nieprzenikniony dla wzroku plot,
•jest tani.


Ligustr możemy zamienić z irga połyskująca - jesienią pięknie się przebarwia na przeróżne odcienie żółci, brązu a także czerwieni. Warto polecić również żywe ogrodzenia formowane z grabu, którego suche listki o barwie starego złota trzymają się na gałęziach aż do wiosny.Większy jest wybór cienioznośnych krzewów nadających się na żywe parkany nieformowane. Są to m.in. gatunki o ślicznych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki oraz kaliny. Tym, którzy kochają otaczać się przydatnymi roślinami promujemy na takie plot czarna porzeczkę. Wolno ją formować wyłącznie od strony ogrodu, i cześć gałęzi pozostawić nieprzyciętych, ażeby rodziły owoce.


Niezmiernie wysokie, albowiem ponad dwumetrowe sztacheta Winylowe stanowi barierę nie do pokonania, zaś w razie potrzeby zacienia pobliskie budynki oraz ulice. Aby wykonać taki parkan rośliny sadzimy naokoło krawędzi posesji. O ile mamy dosyć miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo dostarcza orzechy. Gdy chcemy aby nasze żywe plot było niezwykle wysokie zaś przy okazji wąskie to w cieniu można je uformować z wiązu powszechnego, grabu pospolitego czy tez klonu polnego. Pamiętajmy jednakże, ze gdy rośliny nas przewyższą, ich redukowanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий