среда, 27 апреля 2016 г.

Aczkolwiek kamienie sztachetki te s�� z odmiennych czasów i powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż niekiedy mało fachowym okiem z trudem je rozróżnić.

Aczkolwiek kamienie sztachetki te są z odmiennych epok oraz powstały w odmienny sposób zdarza się że są do siebie bliźniaczo podobne, tak iż nieraz mało wprawnym ślepiem z trudem je rozróżnić.

Własną karierę w ogrodzeniach zawdzięczają naturalnym kolorystykom, prostej obróbce oraz względnie niskiej odpłatności. Występują w wielu okręgach Polski – piaskowiec najłatwiej znaleźć w Górach Świętokrzyskich, Karpatach a także Dolnym Śląsku, wapienie – na Lubelszczyźnie, Wyżynie Krakowsko -Częstochowskiej oraz też w Górach Świętokrzyskich. Ów towar ogrodzeniowy wydobywa się metodą odkrywkową w kamieniołomach, po czym rozkrusza lub od razu obrabia, rozmieszcza na mocnych paletach, oplątuje drucianą siatką i posyła do miejsca budowy sztachetki plastykowe na ogrodzenie i bramkę sztachetowa. Stosowany na ogrodzenia piaskowiec to nic odmiennego jak sklejony spoiwem piach, którego ziarna nie przekraczają 2mm wielkości. Gdy spoiwem jest np. krzemionka, określamy go krzemionkowym (kwarcyt), jak związki wapnia -wapnistym. Oprócz podwaliny zlepiających występują tam także inne domieszki, np. związki żelaza. Dzięki nim modyfikuje się odcień głazów na sztachety z plastyku na ogrodzenie i furtkę ze sztachet, przybierają one wtenczas wielorakie atramenty czerwieni, brązu i zieleni. W przyrodzie zestawione są w warstwy o wielorakiej grubości, sięgającej nawet kilkudziesięciu metrów. Spośród tak ogromnych złóż wycina się największe bloki, użytkowane dalej np. w rzeźbiarstwie. Wydobyte głazy można także siekać na sześciany o równych zarysach, używane dalej w budownictwie (także na ogrodzenia). Można też je dzielić przy asyście specjalistycznych klinów a także dłut na cienkie, nietypowych kształtów odłamki. Służą do układania powierzchni ścieżek oraz konstrukcji murków ogrodzeniowych.

Na nowoczesne sztacheta z plastyku z Nowego Miasta Lubawskiego używa się także wapienie - skały aluwialne, powstałe z nazbieranych na dnie mórz i jezior resztek organizmów żywych, najczęściej skorup małż i ślimaków.

Przeważnie są bardziej miękkie aniżeli piaskowce, a za sprawą tego łatwiejsze w obróbce, lecz również mniej wytrzymałe. Wapienie pochodzące z dawnych epok geologicznych są twardsze, wolno je nawet polerować polecane na sztachety PVC na ogrodzenie i furtę ogrodzeniowa. Nadają się jednakże głównie do stosowania wewnątrz, albowiem poddawane działaniu warunków atmosferycznych w mgnieniu oka tracą połysk. Wapienie wolno zastosować do konstrukcji murków ogrodzeniowych, na ścieżki a także dojazdy, do aranżacji ogrodów skalnych. Na Lubelszczyźnie używa się ich też do budowy domów. Na nawierzchnie ścieżek ogrodowych najakuratniej przydają się piaskowce krzemionkowe, ponieważ są odporniejsze na szlifowanie aniżeli np. Wapienie.

W zależności od kształtu ogrodu oraz naszych upodobań kształt kamiennych tafli może być przeróżny – od łamanych, niesymetrycznych, aż po prosto skróconych prostokątów względnie kwadratów. Murki a także sztacheta z PCV z Nowego Miasta Lubawskiego na plot i bramkę ze sztachetek wznosi się z głazów różnorakiego układu, zestawionych na kamiennym albo betonowym fundamencie. O ile ogrodzenie powstaje spośród kawałeczków o nieregularnych konturach, trzeba je trafnie łączyć tzn. tak, tak aby postać każdego kolejnego łączył się z poprzedzającym. Żeby takie ogrodzenie było stabilne jego grubość powinna wynosić 50-70 cm. Większe szczeliny w środku wolno dopełniać zaprawą cementową oraz gruzem. Płot z bloczków kamiennych o przyciętych równych bokach muruje się podobnie jak z cegły lub pustaków. Piaskowce i wapienie zdołamy wykorzystać też do konstrukcji schodów, kominków ogrodowych a także innych komponentów tzw. małej architektury. Piaskowce użytkowane do budowy ogrodzenia należą do kamieni mało odpornych na działanie czynników atmosferycznych. Pod wpływem wody, słońca oraz ujemnych temperatur ekspresowo niszczeją a także nabierają ciemnego koloru. Bez trudu porastają także mchem i wodorostami. Można to powstrzymać pokrywając pokrywę ogrodzenia ewentualnie rzeźb specjalistycznymi impregnatami. Nie usiłujmy ścierać brud z powierzchni ogrodzenia ostrymi narzędziami np. drucianą szczotką, albowiem na kamieniu mogą pozostać ostre rysy. Wyspecjalizowane firmy porządkują kamień ogrodzeniowy tzw. piaskarkami. Jeżeli nie mamy możliwości automatycznego polerowania ogrodzenia Poznań z piaskowca spróbujmy oczyścić go wodą z detergentem przy użyciu szczotki ryżowej. Jeżeli jednak pożądamy, żeby głazy na ogrodzeniu błyskawicznie wyglądały na stare, nie możemy ich niczym zabezpieczać ani czyścić.

Комментариев нет:

Отправить комментарий